Osman Hamdi'nin tablosuna rekor fiyat veren kişi belli oldu

 Osman   Hamdi  Bey’in geçen hafta  rekor  fiyata satılan Kur’an Okuyan Kız tablosunu alıcısının  Malezya  İslam Sanatları Müzesi olduğu ortaya çıktı.

haber7
0

Türk resminin öncülerinden ressam Osman  Hamdi  Bey’in geçen hafta  rekor  fiyata satılan Kur’an Okuyan Kız tablosunun alıcısının  Malezya  İslam Sanatları Müzesi olduğu ve eserin ilk kez  British Museum  da sergileneceği öğrenildi.

 

 

British Museum küratörlerinden  Julia Tugwell  ,  Osman   Hamdi  Bey’in Kur’an Okuyan Kız tablosunu Londra’daki  Bonhams   Müzayede  Evi’nde geçen hafta yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satın alanın  Malezya  İslam Sanatları Müzesi olduğunu böyledi.

 

 

İki müzenin , Jack Ryan ve Standard Charter Bank sponsorluğunda ortaklaşa düzenlediği "Doğu’dan İlhamla: İslam Dünyası  Batı  Sanatını Nasıl Etkiledi" adlı serginin küratörlüğünü yapan Tugwell ,  Osman   Hamdi  Bey in eserinin son dakikada eklendiği sergi kapsamında gelecek hafta  British Museum  da ziyarete açılacağı bilgisini verdi.

Tugwell ,  Osman   Hamdi  Bey’in tablosunu British Museum’da sergileyeceklerini ve eserin , serginin temasını oluşturan  Doğu  -  Batı  diyaloğuna son derece uygun olduğunu vurguladı.

Osman  Hamdi  Bey’in hem Türkiye’de hem de Fransa’da çalıştığını belirten Tugwell , ressamın bu özelliğiyle de sergi için ideal bir sanatçı olduğunu kaydetti.

Tugwell , tablodaki kızın rahledeki bir kitabı okuduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =