7. Konya Bilim Festivali başladı

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında , Türkiye'de bilimin gelişmesi ve gençlerin teknolojiyle tanışması amacıyla düzenlenen 7.  Konya   Bilim   Festivali  başladı.

haber7
0

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin iş birliğiyle  Konya   Bilim  Merkezi nde bu yıl "Sen de yapabilirsin" temasıyla düzenlenen festivalin açılışı gerçekleştirildi.

Bilim gösterileri , yarışmalar , simülatörler ve etkinliklere sahne olan festivalde , her yaştan ziyaretçiye yönelik 100 den fazla atölye çalışması yer alıyor. Festival kapsamında , robotik kodlama , borsa , 3 boyutlu yazıcılar , nanoteknoloji , biyoteknoloji , mühendislik ve mimarlık alanlarında eğitimler veriliyor.Festivalde sergilenen Atak helikopteri ve TB2 SİHA ile  Konya  Ticaret Odası Karatay Üniversitesi pilotaj bölümünden eğitim uçakları ilgi görüyor. Lazer labirent oyun alanında , lazerlere takılmadan parkuru tamamlayanlara hediyeler veriliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay , festivalin açılışında yaptığı konuşmada , Konya nın tarım ve sanayinin yanı sıra bilimin de merkezi olduğunu söyledi.

Konya  Bilim  Merkezi nde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendiklerini anlatan Altay , şöyle konuştu:

"Festivalde 100 alanda bilimsel etkinlik , yarışma , deneyler ve simülasyonlar mevcut. Bu yıl  festival  çok daha renkli. Atak helikopter ile TB2 SİHA mız da burada. Gençlerimize burada teknoloji hamlesi konusunda açılımda bulunuyoruz.  festival  , Milli Savunma Bakanlığı ,  TÜBİTAK  ,  ASELSAN  ,  AFAD  , Orman Genel Müdürlüğü , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =