Japonya Başbakanı, Kim Jong-un ile ön koşulsuz 'yüzleşmek' istiyor

 Japonya   Başbakanı  Abe Şinzo ,  Kuzey Kore  lideri  Kim  Jong-un ile ön  koşulsuz  görüşmek istediğini belirtti.

haber7
0

Abe , Japon parlamentosu Diet in açılışında yaptığı konuşmada , "Başkan  Kim  Jong-un ile herhangi bir ön koşul olmadan yüzleşmeye kararlıyım." ifadesini kullandı.

Daha önce  Kim  ile görüşmek için nükleer silahsızlanma ve  Kuzey Kore  nin 1970 li ve 1980 li yıllarda kaçırdığı Japon vatandaşları konularında ilerleme sağlanmasını ön koşul olarak öne süren Abe ,  Kim  ile koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu , bunun için fırsatları değerlendireceğini belirtti.

Abe ,  Kuzey Kore  nin önceki gün yeni bir balistik  füze  denemesiyle ilgili olarak da , "Halkımızın güvenliğini korumak üzere  ABD  ve uluslararası toplum ile yakın iş birliği içinde olacağız." açıklamasını yaptı.

Japon  Başbakanı  , konuşmasında , geçmişten farklı olarak Güney Kore yi ,  Kuzey Kore  den kaynaklanan  nükleer  ve  füze  tehdidine karşı iş birliği yapacağı ülkeler arasında saymaması dikkati çekti.

Güney Kore nin  Japonya  dan  II. Dünya Savaşı  ve öncesindeki işgal ve sömürge dönemiyle ilgili , anlaşmalarla ödenmiş olanlar dışındaki  tazminat  taleplerine son vermesi gerektiğinin vurgulayan Abe , "Güney Kore önemli bir komşusuz.  Seul  yönetimine iki ülke arasında uluslararası hukuk çerçevesinde verilen sözleri tutması çağrısı yapıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =