Rum medyası: Yunan F-16’ları Ankara korkusundan uçamadı

Güney Kıbrıs  Rum  Yönetimi'nin , 1 Ekim'de kutladığı 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümü etkinliğinde , Yunanistan'a ait  F-16  savaş uçaklarının Başbakan Kiriakos Miçotakis&#

haber7
0

Rum medyasının manşete çektiği habere göre , Miçotakis hükümeti Türkiye nin tepkisinden korktuğu için  F-16   ları  Kıbrıs semalarında uçuramadı.  Atina korktu. Yunan savaş uçakları askeri geçit töreninde uçamadı manşetini atan Fileleftheros gazetesi , daha önce uçması planlanan  F-16  ların tören sabahı alınan ani bir kararla geri çekildiğini yazdı. Haberde , Miçotakis hükümetinin  Ankara  nın baskısından korktuğu belirterek ,  F-16  ların sembolik olarak uçmasının önemli olduğuna işaret edildi. Gazete , "Türkiye’ye mesaj verilecekti. Ama Miçotakis hükümeti bu sembolik önemdeki eylemde bile bulunmadı. Bu , yeni  Yunan  hükümetinin , sorun veya arzu edilmeyen gelişmelere neden olacak eylem veya tercihler istememe politikasına tabi mantığı da destekliyor" ifadelerine yer verdi.

Yunanistan a yönelik sert ifadelerin yer aldığı haberlerde , Yunanistan’ın hem garantör güç sıfatıyla , hem de Rumlarla ilişkileri sebebiyle farklı bir tercihte bulunabileceği görüşü ortaya konuldu. Haberlerde , Yunanistan ın Türkiye nin Doğu Akdeniz deki faaliyetlerini engelleyemediği de kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan  Rum  Savunma Bakanı Savvas Angelidis de , savaş uçaklarının törende uçmaması kararının tamamen Miçotakis hükümetine ait olduğunu söyledi.

Rum ve  Yunan  hükümetlerinin aldığı ortak karara göre , Yunanistan a ait  F-16  savaş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =