Türkiye için imal edilen 5'inci F-35 de havalandı

Lockheed Martin'in Forth Worth Teksas tesislerinde üretimi tamamlanan ve Türk Hava Kuvvetleri için  imal   edilen  5 numaralı  F-35  savaş uçağı ilk uçuşunu 1 Ekim'de gerçekleştirdi. 18-0005 kuyruk numaralı

haber7
0

F-35 in test uçuşlarının tamamlanmasının ardından diğer 4 uçakla birlikte  Türkiye  nin durumunun belli oluncaya kadar tutulacağı öğrenildi. Uçak ,  Luke Hava Üssü  ne gönderilecek.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Hava savunma sistemi olarak  Rusya  dan  S-400  alımının ardından  ABD  ,  Türkiye  nin  F-35  Projesindeki ortaklığını dondurmuştu. Normalde kasım ayından itibaren  imal   edilen  3 ve 4 numaralı uçakların  Türkiye  ye gönderilmesi bekleniyordu. Bunu 2020 de 1 ve 2 numaralı uçaklar izleyecekti. Ancak  F-35  kriziyle birlikte  ABD  de eğitim gören ve öğretmen pilot eğitimini tamamlayan Türk Hava Kuvvetleri nin pilot ve bakım ekibi ülkemize dönmüştü.

ABD DEN YENİ TEKLİF

Türkiye ve  ABD  ile yapılan görüşmelerde ,  Patriot  hava savunma füzesiyle birlikte yeni bir  F-35  teklifi Ankara ya sunuldu. Halen  Türkiye  bu teklifin üzerinde çalışıyor. 

İMALAT SÜRÜYOR

İster sivil ister askeri olsun , imalat bandından iptal  edilen  bir siparişin çıkartılması ciddi sorunlara neden oluyor. Bu açıdan üretici , uçağın imalatına devam ederek tamamlama yolunu seçiyor. Halen  Lockheed Martin  ,  Türkiye  nin olası sipariş iptali ile açığa çıkacak  F-35  fazlasının diğer ülkelere satışı için görüşmeler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =