İlk kez Türkiye'de kullanıldı, ABD'de gündem oldu

Amerikan  Washington Post  gazetesinde yayımlanan bir yazıda , İstanbul Havalimanı'ndaki danışma robotları anlatıldı.

haber7
0

Washington Post ta Peter Holley imzasıyla , "İstanbul un yeni havalimanı dünyanın en büyüklerinden biri. Bir insansı robot filosu , yolculara yollarını bulmakta yardım ediyor." başlıklı bir makale yayımlandı.

İstanbul Havalimanı nın , New York un Manhattan bölgesinden daha büyük bir alan üzerine kurulduğuna ve dünyanın en yoğun hava aktarma merkezlerinden biri olduğuna işaret edilen makalede , bu kadar büyük bir alanda yolculara yardımcı olmanın da büyük bir mesele olduğu vurgulandı.

Bu noktada da havalimanında insansı robotlardan yardım alındığına işaret edilen makalede , "Burası için özel tasarlanmış tekerlekli robotlar Türkiye deki havalimanlarında bir ilk. Küçük bir çocuk boyutundaki , açık mavi renkli makinalar , yuvarlak gözleriyle parlak bir dijital yüze sahip ve hatta gülümseme kabiliyetleri var." ifadelerine yer verildi.

YILDA 200 MİLYON KİŞİ SEYAHAT EDEBİLECEK

Söz konusu robotların , yol tarif etme ve uçuş bilgileri verme gibi kabiliyetleri olduğunun vurgulandığı makalede , "Havalimanlarının boyutlarının ve buraları kullanan kişilerin sayısının büyümeye devam ettiği bir dönemde , robotlar , yolculukları daha kolay üstesinden gelinebilir bir hale getiriyor. Tamamlandığında , İstanbul Havalimanı nda bir yılda 200 milyon kişi seyahat edebilecek." ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =