Doğu Akdeniz'de önemli adım: Yunanistan'a nota verdiler

Libya'da Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Trablus hükümeti , Girit'in güneybatısındaki sahalarda ExxonMobil ve Total şirketlerine hidrokarbon arama lisansı çıkaran Yunanistan'a  nota  verdi. Yunan hük&

haber7
0

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi nin  Doğu   Akdeniz  deki enerji kaynakları üzerinde gasp girişimleri sadece Türkiye ve KKTC yi etkilemedi.

 

 

Atina hükümeti , Kaddafi dönemi sonrası siyasi boşluklardan faydalanarak Girit Adası nın güneyinde MEB ilan ederek ,  Libya  ya ait 39 bin kilometrekarelik alanı gasp etti.

Yunanistan a  nota  verdi

 

 

Yunanistan ın bu gasp girişimlerini kabul etmeyen  Libya  daki Trablus hükümeti ,  Yunanistan  a  nota  verdi.

Bu girişimle  Libya  daki meşru hükümetin , Türkiye nin  Doğu   Akdeniz  deki tezlerini desteklediğinin altını çizen uzmanlar , önümüzdeki dönemde Türkiye ile  Libya  arasında deniz sınır anlaşmasının da gündeme gelebileceğini vurguluyor.

Libya nın bu adımıyla neler değişebilir?

Konuyla ilgili Yeni Şafak tan Hasan Hız a konuşan Afrika Araştırmacıları Derneği (AFAM) Araştırmacısı Kaan Devecioğlu , Türkiye ile  Libya  arasındaki kıyıdaşlık anlaşmasının hayati önemde olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye’nin  Libya  ile kıyıdaşlık anlaşması girişimi , Kaddafi’nin iktidarda olduğu dönemde gündeme gelmiş ve ilgili birimler , Yunanistan’ın Girit Adası üzerinden planladığı girişimleri hakkında uyarılmıştı.  Yunanistan  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =