Saddam'ın danışmanı cumhurbaşkanlığına aday oldu!

Irak'ın devrik lideri  Saddam  Hüseyin'in danışmanlığını yapan Ahmed Şuteri , Cezayir'de 12 Aralık'ta düzenlenmesi planlanan  cumhurbaşkanlığı  seçimlerine adaylığını koyduğunu açıkladı.

haber7
0

Cezayir deki Sosyalist Baas Partisi kurucularından Şuteri , AA muhabirine yaptığı açıklamada , cumhurbaşkanı adayı olmasında ülkesindeki geniş Arap milliyetçiliği akımı ışığında , Baas Partisinin ilkelerini ve ideolojisini yaymak istemesinin etken olduğunu söyledi.

Şuteri , "Özgür irademle  aday  oluyorum. Bu , eski rejimin (eski  Cezayir  Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika nın rejimi) faaliyetlerinin engellenmesinin ardından uygun bir fırsat." diye konuştu. 

Partisinin henüz onaylanmadığını ancak ülkenin 30 kentte seçmen tabanının bulunduğunu vurgulayan Şuteri , ayrıca üniversite öğrencileri ve öğretim görevlileri arasında popülaritesinin bulunduğunu ifade etti. 

Seçim kampanyasının başlığının "toplum ve devletin inşası için" şeklinde olduğunu aktaran Şuteri , kampanyanın "Cezayirliler arasındaki sosyal uyumu ve halkın Arap , İslam ve Amazig kültürüne dayanan kimliğinin korunmasını" vurgulayacağını belirtti.

Cezayir in doğusundaki Burc Bu Ariric kentinde doğan Şuteri , 1993-2003 yılları arasında  Irak  ın devrik lideri  Saddam  Hüseyin in danışmanlığını yapmıştı. 

-  Cezayir  deki seçim süreci

Ülkede  cumhurbaşkanlığı  seçimleri için şimdiye kadar çoğu bağımsız 100 den fazla kişinin adaylık talebinde bulunduğu belirtiliyor.

Cezayir Yüksek Seçim Komisyonu , 19 Eylül de  cumhurbaşkanlığı  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =