Almanya'dan 'Türkiye'ye maddi yardım' açıklaması

 Almanya  İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Mayer , Alman hükümetinin mülteciler konusunda  Yunanistan  ve Türkiye'ye muhtemel ilave yardımları incelediğini belirtti.

haber7
0

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı  Stephan Mayer  , Yunan adalarında yükselen mülteci sayısına ilişkin Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un sorusuna verdiği cevapta , Avrupa Birliği (AB)-Türkiye mutabakatının geçerliliğini sürdürdüğünü hatırlattı.

 

 

Türk tarafının yoğun çabalarına rağmen Yunan adalarına gelen düzensiz göçmenlerin sayısının arttığını kaydeden Mayer , "Alman hükümeti , Yunanistan’a ve Türkiye’ye olası ilave yardımları incelemektedir. Bu konu Avrupalı ortaklarımızla koordine edilmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’nın , Yunan adalarında Avrupa sınır koruma ajansı FRONTEX’i 34 polis ile desteklediğine vurgu yapan Mayer , 19 Alman polisin de Yunanistan’ın farklı yerlerinde  FRONTEX  kapsamında görev yaptığını aktardı.

 

 

ALMAN VE FRANSIZ BAKANDAN ZİYARET

Mayer , Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BMAF) 15 çalışanının da Yunan yerel makamlarına yerinde destek verdiğini kaydetti.

Öte yandan  Almanya  İçişleri Bakanı  Horst Seehofer  3-4 Ekim’de , Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ve AB Göç , İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos ile  Türkiye  ve Yunanistan’ı ziyaret edecek.

Ziyarette , Seehofer’in Türk ve Yunan mevkidaşlarıyla göç politikasını görüşeceği , Türkiye’deki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =