Türkiye’de ilk kez üretildi: 10 milyonluk gelir getirmesi öngörülüyor

Antalya'da kitlesel yayın balığı üretiminde mutlu sona gelindi. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde , Türkiye’de ilk  kez  kitlesel olarak Avrupa Yayın Balığı (Silurus gl

haber7
0

Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsünde , Türkiye’de ilk  kez  kitlesel olarak Avrupa Yayın Balığı (Silurus glanis) yavrusu üretildi.

7 ilde 7 kaynağa bırakılacak 20 bin yayın balığı yavrusunun , bulundukları yörenin ekonomisine 10 milyon TL’lik  gelir   getirmesi  öngörülüyor.

Yaklaşık 6 yıldır devam eden yayın balığını kitlesel olarak üretilmesi projesi çerçevesinde 20 bin yavru üretildi. Burdur Gölhisar Gölü’nden alınan anaç yayın balıklarından üretilen 20 bin yavru 7 kaynağa bırakılacak. Ağırlığı 20 ile 150 gram arasında değişen 2 bin yavru yayın balığı balıklandırılmak üzere Gölhisar Gölü’ne götürüldü.

20 BİN YAVRU ELDE EDİLDİ

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan , Tarım ve Orman Bakanlığı , Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün 1981 yılında başlayan "Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi” ile Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitü Müdürlüğünün 37 yıldır üretim faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.

Ülke çapındaki göl , gölet , baraj gölü ve akarsu kaynaklarında  balık  popülasyonunu artırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Erkan , "2013 yılından itibaren yayın balığının kitlesel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =