AİHM Boşnak nineyi haklı buldu! Kilise yıkılacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ,  Bosna  Hersek'te yaşayan  Boşnak  nine Fata Orlovic'in bahçesine Sırplar tarafından izinsiz inşa edilen kilisenin yıkılmasına hükmetti.

haber7
0

Yıllardır bahçesindeki kilisenin kaldırılması için hukuk mücadelesi veren 77 yaşındaki  Orlovic  in  Bosna  Hersek aleyhine açtığı davada karar açıklandı.

Orlovic i halkı bulan mahkeme , ülkesindeki savaş sırasında (1992-1995) terk etmek zorunda kaldığı evinin bahçesine izinsiz yapılan Ortodoks kilisesinin yıkılmasına karar verdi.

Mahkemeden yapılan açıklamada , kilisenin kaldırılmasının  Bosna  Hersek devletinin sorumlu olduğu ifade edilirken , hükmün üç ay içinde yerine getirilmesi gerektiği kaydedildi.

Kilisenin izinsiz olarak inşa edildiğinin altı çizilen açıklamada , mülk sahiplerinin bu yapı ile ilgili bilgilendirilmediği ve savaşın ardından evlerine döndüklerinde bahçelerindeki bu  Kilise  ile karşılaştıkları anımsatıldı.

BOŞNAK NİNENİN HUKUK MÜCADELESİ

Savaştan önce  Srebrenitsa  yakınlarındaki Konjevic Polje de eşi ve 7 çocuğuyla yaşayan Fata Orloviç , savaş sırasında eşi Sacir dahil 22 yakınını kaybetti.

Ülkenin farklı bölgelerinde mülteci olarak yaşayan ve ABD de yaşayan çocuklarının tüm ısrarlarına rağmen doğduğu toprakları terk etmeyen  Orlovic  , 1999 da savaştan önce yaşadığı köyüne döndü.

Döndüğünde bahçesine  Kilise  yapıldığını gören  Orlovic  , izinsiz yapılan bu kilisenin kaldırılması için hukuk mücadelesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =