Pastırma sıcakları ne zaman hangi tarihte: Pastırma yazı ne anlama gelir?

Hava sıcaklıklarının  mevsim  normalinin çok üstünde görüldüğü  Pastırma   sıcakları  yahut diğer ismiyle  Pastırma   yazı  yılda birkaç kez meydana gelmektedir. Peki , ağırlıklı olarak sonbahar mevsiminde

haber7
0

Pastırma  sıcakları  , bilhassa sonbahar mevsimi gelip çattığında belirli bir  zaman  zarfında sıcaklıkların  mevsim  normalinin üzerine çıkması anlamını taşımaktadır.  Pastırma   yazı  şeklinde de ifade edilen bu günlerde hava durumu gündüz vakitleri güneşli seyrederken akşam vaktinde ise yerini serinliğe bırakmaktadır.

Yıl içerisinde birkaç defa kendini gösterebilen veya bazı durumlarda hiç oluşum göstermeyen  Pastırma  sıcaklarının etkisi birkaç gün ila bir hafta arasında değişkenlik göstermektedir. 

Böyle günlerde hava sıcaklıkları bir anda yüksek seyrederken , gündüzleri hafif rüzgar ve pus gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Öte yandan  Pastırma  yazında yağış görülmemekle beraber gece saatlerinde don olayı meydana gelebilmektedir.

Bilimsel olarak açıklık getirmek gerekirse , kutuplardan gelmekte olan alçak soğuk hava kütlesinin hareketsizleşmesi sonucunda sıcak bir yüksek basınç merkezi baş göstererek  Pastırma  sıcaklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. 

Pastırma yazının tarihsel olarak Ekim ayının sonlarına doğru ile Kasım ayının ikinci haftası aralığında yaşanmaktadır ve bu ayda oluşum gösteren sıcak bir yüksek basınç merkezinin özelliğe de istikrarlı bir katmanlaşma meydana getiren önemli  sıcaklık  değişimidir.

Son olarak  Pastırma  sıcaklarında havanın dikey hareketinin engellenmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =