İflas etti! Türkiye'ye borcu 350 milyon euro

Geçen hafta  iflas  açıklayan İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un , yerli turizmcide yaratığı zararın büyüklüğü belli oldu. Turizm İstişare Kurulu'ndan (TİK) yapılan açıklamaya gö

haber7
0

Turizm İstişare Kurulu (TİK) ,Türkiye ye yılda 2  milyon  civarı turist getiren ancak kısa bir süre önce  iflas  eden  Thomas Cook  un Türk turizm sektörüne  350   milyon  euronun üzerinde  borcu  bulunduğunun tahmin edildiğini; bunun yakın ve orta vadede tahsilinin ise imkânsız olduğunu duyurdu.

Kurul ,  Türkiye  turizm sektörünün çatı örgütleri TÜRSAB , TÜROFED , TTYD , TÖSHİD , TUROB , TUREB , DTB ve TURYİD tarafından oluşuyor.

Özellikle alacaklarını tahsil edemeyen küçük işletmelerin yaşayacağı finansal sorunların tahmin edilenden çok daha büyük olacağına işaret eden kurul , işletmelerin finansman yükünün hafifletilmesi için öngörülen 50  milyon   euro  kredi olanağının çok daha yukarı çıkarılması ve 3 yıl geri ödemesiz , uzun vadeli ve düşük faizli planlanması çağrısı yaptı.

Thomas Cook geçtiğimiz günlerde önce İngiltere , ardından Almanya , Belçika , Hollanda , İsviçre , Avusturya ve Polonya pazarlarında iflasını açıkladı.

İngiliz ATOL/CAA ve Alman Zürich Versicherung kurumları  iflas  duyurusunun yapıldığı tarihin ilk günü itibarı ile paket tatillerini geçirmekte olan  Thomas Cook  yolcularının kalan konaklamaları ile geri dönüş transfer ve uçak yolculuğuna ilişkin maddi sorumluluğu üstlendi. 

Ancak , mevcut yolculardan kapsam içinde olmayanların o an itibarı ile doğan konaklama ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =