İstanbul depreminden en fazla etkilenecek ilçe

20’yıl sonra gelen 5 ,8’lik  İstanbul   depreminden  sonra gözler bir kez daha mega kentteki yapıların durumuna çevrildi. Yapılan bir çalışmaya göre İstanbul’un en yaşlı ilçesi Beyoğlu. Ancak fay hat

haber7
0

7 ,4 büyüklüğündeki büyük Marmara depreminin ardından  İstanbul  , 20 yıl sonra şiddetli bir  deprem  ile bir kez daha sallandı.

 

 

Merkez üssü Silivri olan 5 ,8 lik  deprem  mega kentte büyük panik yaşattı. Can kaybının olmaması en büyük teselli olurken , korkutan  deprem   İstanbul  daki yapıların durumunu da bir kez daha gündeme getirdi.

Türkiye genelinde yenilenmesi gereken 6 ,7 milyon yapı bulunuyor. Söz konusu yapıların yenilenmesi için kentsel dönüşümde süreçleri hızlandıracak yeni bir döneme giriliyor.

 

 

FAYA YAKIN İLÇELERE ÖNCELİK VERİLECEK

11. Kalkınma Planı nda da yer alan detaylara göre; her şehre ayrın bir dönüşüm projesinin hazırlanıp hayata geçirileceği yeni süreçte , acil dönüştürülmesi gereken yerlerin tespiti için çok ölçütlü değerlendirme sistemi uygulanacak , fay hatlarına yakın yerlere ise dönüşümde öncelik verilecek.

39 İLÇEYE YAZI GÖNDERİLDİ

Bu kapsamda  İstanbul  Valiliği tarafından geçtiğimiz şubat ayında  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 39 ilçe belediyesine gönderilen yazılarda en riskli yapıların tespitlerinin yapılması istenmişti.

Belediyeler tarafından ilçe bazında yapılacak tespitlerin ardından her belediyenin kendi kentsel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =