Uçaklarda hava polisi dönemi başlıyor

Uçak kaçırmalarına ve benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı sivil polis bulundurulmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Uçak kaçırmalarına ve benzeri olaylara karşı uçuş

haber7
0

Türk tescilli sivil  hava  araçlarında bulundurulan özel eğitimli silahlı güvenlik görevlilerinin görev , yetki ve sorumluluklarına dair yönetmelik ile uçaklarda "hava polisi" dönemi başlıyor.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan yönetmelikte , Türk tescilli sivil  hava  araçlarında ,  hava  aracının ve  hava  araçlarındaki yolcuların güvenliğini tehlikeye atan yasa dışı müdahale eylemlerine karşı , uluslararası uçuşlarda sivil  hava  araçlarının , yolcuların ve mürettebatın güvenliğinin sağlanmasına yönelik özel eğitimli silahlı emniyet teşkilatı personelinin görevlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

AA nın haberine göre;  hava  polislerinin görev , yetki ve sorumlulukları Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı ile uluslararası uçuşu olan havalimanlarının bulunduğu illerin emniyet müdürlükleri bünyesinde kurulacak birimler tarafından yürütülecek.

Polis memuru ve daha üst rütbedeki emniyet hizmetleri sınıfı personeli arasından seçilecek  hava  polislerinin , teşkilatta fiilen 5 yıl çalışmış olması gerekiyor.

Hava  polisi  olmak isteyen personelin en az ön lisans mezunu olması , kıdeme etkili ceza almaması , ikinci bölge hizmetini bir kez tamamlaması , son iki performans değerlendirme puanının iyi veya çok iyi olması , son üç performans atışında ayrı ayrı 90 puan ve üzeri puan alması , birimin en üst ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =