Rus uzman, Kilis'te düşürülen İHA'yı yorumladı!

Kilis’te  düşürülen  menşei belirsiz İHA’nın muhtemelen keşif uçuşu yaptığına dikkat çeken  Rus   uzman  , “Uçuşun amacı , sınırda hangi birliklerin , güçlerin , karakolların olduğunu

haber7
0

Milli Savunma Bakanlığı , Türk hava sahasını 6 kez ihlal eden , milliyeti ve tipi tespit edilemeyen insansız hava aracının (İHA) iki  F-16  tarafından Kilis’te vurulduğunu açıklamıştı.

"TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDA YAŞANAN BU OLAYIN ÖNEMLİ BİR FARKI VAR"

Moskova merkezli Yenilikçi Kalkınma Enstitüsü İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Kirill Semyonov , yaptığı değerlendirmede , Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne yönelik İHA’lı saldırıların son zamanlarda sıklaştığını hatırlatarak bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

Ama Türkiye-Suriye sınırında yaşanan bu olayın önemli bir farkı var. Bu muhtemelen keşif İHA’sıydı. Bölgede keşif uçuşu yapıyordu ve savaş gereçleri yoktu , bu yüzden tehdit oluşturmuyordu. Fırat Kalkanı bölgesinde TSK ve müttefiklerine karşı aktif olarak  İHA  kullandığını şimdilik söyleyemeyiz. Bu bölgede , Hmeymim’de olduğu gibi el yapımı İHA’ların yoğun saldırısına maruz kalabilecek hiçbir tesis yok. Orada , bu tür saldırıları yapabilecek hava üssü gibi önemli bir hedef yok”.

"UÇUŞUN AMACI , SINIRDA HANGİ GÜÇLERİN OLDUĞUNU GÖRMEK OLABİLİR"

Uzman , “Uçuşun amacı , sınırda hangi birliklerin , güçlerin , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =