Ruhani'den 'ABD' açıklaması: Hazırlık yapıldı

 İran  Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  , yaptığı açıklamada "Fransa , İngiltere , Çin , Rusya ve Almanya'dan oluşan 4+1 ülkeleriyle bakanlar düzeyinde yapılan toplantıda ABD'nin de dahil olacağı 5+1 ülkelerini

haber7
0

İran Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  , Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ın daveti üzerine Avrasya Ekonomik Topluluğu (AET) Liderler Zirvesi ne katılmak için Erivan a hareketinden önce Tahran Mehrabad Havalimanı nda basın toplantısı düzenledi.

Fransa , İngiltere , Çin , Rusya ve  Almanya  dan oluşan 4+1 ülkeleriyle bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda  ABD  nin de dahil olacağı 5+1 ülkelerinin toplantısı için  Hazırlık  yapıldığını ve tüm tarafların bunun çerçevesi konusunda uzlaştığını belirten  Ruhani  , "5+1 ülkelerinin toplantısı tüm ülkelerin onayını aldı. Bu konuda çok önemli bir adım atıldı ve bu adım başka şekilde devam edebilir." ifadelerini kullandı.

Ruhani ,  İran  ın nükleer enerji meselesini uluslararası yasalarla uyumlu hale getirmeleri ve  ABD  yi nükleer anlaşmaya geri dönmesi için teşvik etmelerinin önemli olduğunu dile getirdi.

New York ta zeminin bunun için hazırlandığını belirten  Ruhani  , bunun daha iyi şartlarda yine hazırlanabileceğine işaret etti. 

İRAN IN AET YE ÜYELİĞİNİN İLK AŞAMASI BAŞLAYACAK

Ruhani , ekimin sonlarına doğru  İran  ın AET ye üye olmasının ilk aşamasının başlayacağını ancak halihazırda bu toplulukla serbest ticaret bölgeleri ilişkilerinin bulunduğunu söyledi. 

AET ye üye olmanın ,  ABD  nin  İran  a karşı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =