Fiyatı altınla yarışıyor

 Siirt  ekonomisine yılda 5 milyar lira gelir sağlayan fıstıkta bu yıl rekoltenin düşük olmasından dolayı artan fiyatlar , fıstığın  altınla  yarışmasına neden oldu.

haber7
0

Siirt te geçen yıl 140 bin tona ulaşan  fıstık  rekoltesinin bu yıl yarı yarıya düşmesi fiyatların da yükselmesine neden oldu. Geçen yıl 70 liraya alıcı bulan  fıstık  bu yıl iç piyasada 95 lira , dış piyasada ise 120 liraya kadar satılıyor.

 

 

Siirt  fıstık  fiyatlarının iç piyasada 95 TL , dış piyasada ise 120 TL nin üzerine çıkmasının bu yıl yağan dolu ve düzensiz yağışlardan kaynaklandığını belirten  fıstık  satıcısı Ramazan Özbilici , mahsulün az olmasından dolayı artan fiyatların  altınla  yarıştığını dile getirdi.

"FİYATLAR ALTINLA YARIŞIYOR" Özbilici , "Geçen yıla göre  fıstık  hasadı biraz daha geç sürdü. Mahsul yarı yarıya , geçen yılın yarısı kadar ürün alabildik. Şu anda  fıstık  ana çatlak birinci kalite 80 liradan satılıyordu. Şu an da satış  Fiyatı  85-95 liraya kadar satılıyor. Satışlarımızın çoğu Türkiye geneline hitap ediyoruz. İl dışına ve yurt dışına satışlarımız var. Fiyatlar  altınla  yarışıyor. Hatta altını da geçmiş durumda" dedi.

 

 

"BU TATTAN VAZGEÇEMİYORUZ" Siirt fıstığındaki lezzetin hiçbir fıstıkta olmadığını belirten müşterilerden Ali Karaaslan ise fiyatların yükselmesine rağmen bu tattan vazgeçemediklerini söyledi. Karaaslan , "Fıstık almaya geldim. Tercih ettiğim bir lezzet ,  Fiyatı  pahalı olmasına rağmen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =