Turizm Yasası’na Thomas Cook ayarı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya , İngiliz tur operatörü  Thomas  Cook’un iflasıyla ilgili sigorta sisteminin devreye girerek , turistleri mağduriyetten kurtardığını belirtti.

haber7
0

Aynı sistemin Türkiye için de uygulanması gerektiğini belirten Bağlıkaya “Tüketiciler açısından bir sıkıntı yok. Medeni ülkelerde sigorta sistemleri var. Gördüğünüz gibi yolcularını alıyorlar , götürüyorlar. Bizim , Kültür ve  Turizm  Bakanlığımızla hazırladığımız yasa tasarısında da aynısı var. Biz Türk vatandaşlarının da bu haklardan yararlanması için bu tür yasaların Türkiye’de de Avrupa Birliği’ne uygun şekilde çıkartılmasını bekliyoruz. Yasamız hazır bekliyoruz. Bizde de bu tür istenmeyen olaylar yaşandığında tüketiciler artık güvence altında olmalı. Böyle bir düzene geçiyor olmamız lazım” dedi. 

İMZALAR ATILMALI 

Firuz Bağlıkaya , Kültür ve  Turizm  Bakanlığının alması gereken bazı tedbirler olduğunun altını çizerek ;unları söyledi: “En önemli tedbir şu , yurt dışında tur operatörlüğü yapan firmaların Türkiye’de sorumlu bir firma olmadan iş yapamamaları lazım. 100 milyonlarca dolarlık ve Euro’luk alacaklar var , karşıda firma yok. Nerede firma? İngiltere’de , dünyanın bir yerinde kurulmuş. Böyle olmaz. Sektör zaten 2016-2017’de zor dönemden geçti. Tedbirlerimizi almamız , gerekli yasal düzenlemeleri buna göre yapmamız lazım. Türkiye’de bu tür firmaları temsil edenlerin aynı zamanda sorumlu da olması lazım. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =