Teröristlere 'şehit' diyen HDP'li başkan hakkında karar!

HDP'li Sur Belediye Başkanı  Filiz Buluttekin   hakkında  ,  HDP  İl Başkanlığı binasındaki bir konuşmasında , "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 10 ay hapis cezası verilmesine ilişkin gerekç

haber7
0

Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesince 11 Eylül de görülen duruşmada Buluttekin  hakkında  hükmedilen 10 ay hapis cezasına ilişkin hazırlanan kararda , merkez Bağlar ilçesindeki partinin il binasında 7 Ocak 2018 de "Yerel Kadın Konferansı"nın düzenlendiği ve şüphelinin de bu konferansta konuşma yaptığı bildirildi.

Buluttekin in savunmasına da yer verilen kararda , şüphelinin konuşmasında "şehit" ifadesini kullanmış olabileceğini aktardığı ancak propaganda yapma kastının olmadığını ileri sürdüğü yer aldı. 

Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairelerinin "terör örgütü propagandası yapmak" suçuna ilişkin değerlendirmesine de yer verilen kararda , şunlar kaydedildi:

"Terör örgütünün cebir , şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru göstermek , övmek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik etmek , propaganda suçunun gerçekleşmesi için yeterlidir. Böylelikle silahlı örgüt , çeşitli yöntemlerle ve süreklilik gösterir biçimde propagandası yapıldığında onun varlığını sürdürmesine yardımcı olacak ve saldırılarını yapması kolaylaşacaktır."

Buluttekin in konuşmasında yer alan ifadelerinin de bulunduğu kararda , sanığın eyleminin  terör örgütü  üyelerinin cebir , şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek mahiyette olduğunu tespit edildiği aktarıldı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =