Suudi Arabistan'dan açıklama: Biz öldürmedik, ajanslar öldürdü

 Suudi Arabistan  Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı  Adil el-Cubeyr  , "Aramco saldırılarıyla ilgili soruşturmanın sonuçları açıklandıktan sonra diplomatik , ekonomik ve askeri anlamdaki tüm seçenekleri belirleyeceğ

haber7
0

Suudi  Arabistan  Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı  Adil el-Cubeyr  , ülkesinin milli petrol şirketi Saudi  Aramco  yu hedef alan saldırılara karşılık vermede askeri seçeneği uzak görmediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) 74 üncü Genel Kurul görüşmeleri için  New York  ta bulunan Cubeyr , düzenlediği basın toplantısında , ülkesinde , petrol devi  Aramco  nun hayati öneme sahip iki tesisine yönelik saldırının kaynağının belirlenmesi için soruşturma yürütüldüğünü ifade etti.

Cubeyr , "Aramco saldırılarıyla ilgili soruşturmanın sonuçları açıklandıktan sonra diplomatik , ekonomik ve askeri anlamdaki tüm seçenekleri belirleyeceğiz" dedi.

Saldırıda kullanılan silahların  İran  yapımı olduğunu , dolayısıyla  Tahran  ın  Aramco  saldırılarından sorumlu olduğunu vurgulayan Cubeyr , ülkesinin ne pahasına olursa olsun savaştan kaçınmakta kararlı olduğunu ancak  İran  ın tehditleri karşısında elleri bağlı durmayacaklarını kaydetti.

İran ın Hizbullah a ve Husilere balistik füze sağladığına işaret eden Cubeyr ,  Tahran  ın bölgeyi istikrarsızlaştırma tutumuna son vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Cubeyr ,  ABD  ile  İran  dosyasını yakından incelediklerini belirterek , Washington ile  Tahran  ın ne pahasına olursa olsun nükleer silah edinmemesi konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =