Asker sayısını 5 bin 500'e çıkaran anlaşmayı imzaladılar

 ABD  , NATO kapsamında Polonya'da görev yapan  Asker   sayısını  bin daha arttırarak 5 bin 500'e çıkarıyor.  ABD  Başkanı Donald  Trump  ile  Polonya  Cumhurbaşkanı  Andrzej Duda  tarafından New York'ta imzalanan anlaşmaya gö

haber7
0

BM Genel Kurulu için New York ta bulunan  Polonya  Cumhurbaşkanı  Andrzej Duda  ,  ABD  Başkanı Donald  Trump  ile biraraya geldi.

İki lider , gerçekleştirdikleri yarım saatlik görüşmenin ardından  Polonya  da  ABD  askeri  sayısını  arttıran anlaşmaya imza attı.  ABD  nin  Polonya  ya bin  Asker  daha yollamasını taahhüt eden anlaşmaya göre söz konusu askerlerin ülkenin orta ve batı kesimlerinde yer alan Poznan , Wroclaw-Strachowice , Drawsko Pomorskie , Lubliniec , Powidz ve Lask konuşlandırılması kararlaştırıldı. Buna göre Poznan da İleri Tümen Komutanlığı Merkezi kurulmasına , Drawsko Pomorskie de ise  Polonya  ve  ABD  ordularının ortak kullanacağı Muharebe Eğitim Merkezi oluşturulmasına karar verildi. Wroclaw-Strachowice de  ABD  Hava Kuvvetleri için yükleme-boşaltma hava üssü , Lask a insansız hava aracı filosu , Powidz kentine ise Muharebe Tugayı Merkezi , lojistik destek taburu ve özel kuvvetler tesisi kurulması kararlaştırıldı. Lubliniec ise özel kuvvetler tesisinin kurulacağı bir başka kent. Halihazırda  Polonya  nın Zagan kentinde eğitim çalışmalarını sürdüren  ABD  zırhlı muharebe tugayının konuşlandırılacağı noktaya ilişkin olarak da iki ülke arasındaki görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Yeni askerlerle birlikte  Polonya  da NATO kapsamında görev yapan  ABD  li  Asker  sayısı 4 bin  500  den 5 bin  500  e yükselecek.

Geçtiğimiz Haziran ayında Beyaz Saray da biraraya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =