Bol olunca fiyatı düştü

Tokat’ta hasat miktarı artan kuşburnunun kilogram  fiyatı  5 liraya düştü. Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan C vitamini deposu  kuşburnu  çay olarak da tüketiliyor.

haber7
0

Tokat’ta dağlık alanda köylüler tarafından bin bir zahmetle toplanan  kuşburnu  pazara indi.

Meydan çarşısında 5 liradan satışa sunulan yüzlerce kilo  kuşburnu  marmelat yapılmak üzere alıcılarını bekliyor.  kuşburnu  satıcısı Mustafa Asar (67) ,  kuşburnu  kilogram fiyatının geçtiğimiz yıl 7 lira olduğunu belirtip bu yıl ise ürünün  Bol  olması nedeniyle 5 liradan satışa sunduklarını söyledi. Asar , “Bu sene bolluk var , dağlar taşlar kuşburnu. 120 kilo  kuşburnu  alan geliyor bizden 5 kilo alıyor. Abla yeter mi diyorum? ‘ Biraz topladık ta içine katacağız’ diyor “dedi.

C vitamini deposu olan kuşburnun birçok faydası olduğunu ifade eden Asar , “Kuşburnu yapımı da , toplaması da oldukça zor. Dikenin içinden gül alıyorsun adata. Dikenler eline batıyor kadınlar tek tek alıyor. Ama bu marmelat her evimizde olacak , alışkanlığımız haline gelmiş” diye konuştu.

Çayı yapılıyor

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan C vitamini deposu  kuşburnu  çay olarak da tüketiliyor.

Asar , kurutulan kuşburnun çay olarak ta değerlendirildiğini ifade ederek , “Gölgede kurutulan  kuşburnu  demliğe koyarak demliyoruz. Su bittikçe üzerine ilave ederek kaynatıyoruz. Bunun çayı da şifalı” ifadelerini kullandı.

Ürün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =