Gelir dağılımı en adil bölge Doğu Marmara

2018 yılında  Doğu   Marmara  ,  Gelir  dağılımında en  adil   bölge  olurken , İstanbul ise  Gelir  dağılımında en adaletsiz  bölge  olarak kayıtlara geçti.

haber7
0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan  Gelir  ve Yaşam Koşulları Araştırması verilerinden derlediği bilgiye göre , 2018 de  Gelir   dağılımı  en  adil  bölge  Doğu   Marmara  bölgesi olarak kayıtlara geçerken , bir önceki yıla göre  Gelir   dağılımı  en hızlı düzelen bölge ise Ortadoğu Anadolu bölgesi oldu.

 

 

Bir ülkede milli  Gelir  dağılımının eşit olup olmadığını ölçmeye yarayan ve sıfıra yaklaştıkça  Gelir  dağılımında eşitliği , 1 e yaklaştıkça  Gelir  dağılımında bozulmayı ifade eden gini katsayısına göre , 2018 de  Gelir   dağılımı  en  adil  bölge 0 ,334 gini katsayısı ile  Doğu   Marmara  olarak kayıtlara geçti. Bu bölgeyi 0 ,335 gini katsayısı ile  Doğu  Karadeniz , 0 ,341 gini katsayısı ile Orta Anadolu ve Batı Karadeniz izledi.

İstanbul bölgesi ise aynı dönemde 0 ,444 lik gini katsayısıyla  Gelir  dağılımındaki en adaletsiz bölge olurken , Türkiye nin 0 ,408 olan gini katsayısının üzerinde olan tek bölge olarak belirlendi. İstanbul u Batı  Marmara  ve Akdeniz bölgeleri takip etti.

 

 

3 BÖLGEDE İYİLEŞME GÖZLENDİ

Geçen yıl bir önceki yıla göre 3 bölgenin  Gelir  dağılımında iyileşme olurken , 9 bölgenin ise  Gelir  dağılımında bozulma meydana geldi. 2018 de 2017 ye göre gini katsayısı yüzde 4 ,1 azalışla 0 ,369 dan 0 ,354 e gerileyen Ortadoğu Anadolu bölgesi  Gelir  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =