Balon balığı çocuğun parmağını kopardı

Süveyş Kanalı'ndan Akdeniz'e gelen  Balon  balığının ilk saldırısı Anamur'da gerçekleşti. Kaledran köyünün plajında yüzen 8 yaşındaki  çocuğun  bir parmağı , benekli  Balon  balığının ıs

haber7
0

Kızıldeniz , Hint ve Pasifik okyanuslarında yaşamalarına rağmen iklim değişikliğinin etkisiyle  Süveyş Kanalı  üzerinden kıyılarımıza gelen göçmen türler , denizlerimizde büyük tehlike yaratıyor.

Lesepsiyen balık türleri olarak adlandırılan canlılardan en az 100 adedinin Akdeniz de yaşadığı tahmin ediliyor. Bu türlerin 60 dan fazlası da kıyılarımızda görüldü. O türlerden biri , keskin dişleriyle balıkçı ağlarına zarar veren benekli  Balon  balığı.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş ın haberine göre , benekli  Balon  balığınin ilk saldırısı Mersin Anamur da gerçekleşti. Ailesiyle memleketi Anamur un Kaledran köyüne giden 8 yaşındaki E.B.D. nin sol el yüzük parmağının son boğumu , bu balık tarafından kopartıldı.

SIĞ YERDE ISIRDI

Ağustos ayında meydana gelen olay sırasında küçük kızın tek başına denizde olduğu belirlendi. Kaledran sahilinde denize girerken acı içinde bağıran kızının yanına giden baba Bahadır D. ,  Balon  balığını gördüğünü belirterek o anları anlattı:

"Su derin değildi , kızımın beline ancak geliyordu. Kızımın çığlığını duyunca yanına koştum. Kızımın parmağının koptuğunu gördüm ve suya baktım.  Balon  balığının ayaklarımın dibinde olduğunu fark ettim. O sırada yardıma gelen akrabalarım da  balığı  gördü. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =