AB otomotiv sektöründen anlaşmasız Brexit uyarısı

Avrupa ülkelerinin  otomotiv  sektör temsilcileri , İngiltere'nin AB'den  anlaşmasız  biçimde ayrılmasının yıkıcı sonuçları olacağını açıkladı.

haber7
0

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren  otomotiv  sektörü temsilcileri , anlaşmasız Brexit in yıkıcı sonuçları olacağını bildirdi. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) , Avrupa  otomotiv  Yan Sanayicileri Derneği (CLEPA) ve 21 sektör kuruluşu , İngiltere nin AB den ayrılması  Brexit  sürecine ilişkin ortak açıklama yayınladı.

Açıklamada , İngiltere nin  AB  den  anlaşmasız  biçimde ayrılmasının  otomotiv  sektörü açısından "yıkıcı sonuçları" olacağına işaret edilerek , bu durumun önlenmesi gerektiği belirtildi.  AB   otomotiv  endüstrisinin yılda 19 ,1 milyon araç üreten ve 13 ,8 milyon kişiye istihdam sağlayan geniş bir sektör olduğu anımsatılan açıklamada , "İngiltere nin  AB  den  anlaşmasız  ayrılması , ticaret koşullarında sismik bir kaymaya neden olacak ve milyarlarca avroluk gümrük vergileri her iki tarafta tüketici tercihlerini tehdit edecek." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ,  AB  ve İngiltere arasında vergisiz ticaretin sona ermesinin otomobil sektörü faaliyetlerine zarar vereceği hatırlatılarak , İngiltere de  otomotiv  sektöründe üretimin durmasının dakikalık maliyetinin 54 bin 700 avro olacağı kaydedildi.  AB  ve İngiltere arasındaki otomobil ticaretine Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uygun seviyede gümrük vergileri uygulanmasının 5 ,7 milyar avroluk ilave maliyeti olacağına dikkat çekilen açıklamada , İngiltere nin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =