Dolar haftaya sakin başladı

 Dolar  kuru , petrol ve Fed cephesindeki gelişmelerin damga vurduğu geçen haftayı 5.74 seviyesinden kapamıştı. Bu hafta TCMB'nin iki günlük yatırımcı toplantıları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD temasları izlenecek

haber7
0

Dolar/TL , geçen hafta petrol üretimindeki kesinti ve Fed kararlarıyla 5.65 - 5.75 arasında dalgalı bir seyir izlemişti. Piyasalar kapandıktan sonra gelen TCMB nin yabancı para mevduatlarındaki zorunlu karşılıklı hamlesinin yansımaları bugün izlenecekler arasında.

Merkez Bankası , yabancı para mevduat fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar vermiş ve kurda hafif bir oynama olmuştu. Merkez Bankası bu hamlesiyle piyasadan 2.1 milyar dolar para çekilmesinin beklendiğini belirtmişti.

Bunun yanı sıra bu haftanın gündeminde TCMB nin düzenleyeceği iki günlük yatırımcı toplantıları var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ın ABD temasları da hem iki ülkenin bir dönem gerilen ancak daha sonra G-20 zirvesinde iyileşme emareleri gösteren ilişkilerinin seyri açısından izleniyor.

ABD li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham , Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra NATO müttefiki Türkiye yi Temmuz ayında çıkarıldığı F-35 savaş uçakları ortak üretim programına geri döndürmek istediğini söyledi.

Dolar/TL , 23 Eylül haftasına 5.73 lü seviyelerden başlıyor. Euro 6.32 den işlem görürken spot altın fiyatı 1515  Dolar  , gram altın fiyatı ise 279 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =