İran'dan 'savaş' tehdidi: Bitiren olmayacaklar

 İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ,  ABD  ile ülkesi arasında yaşanan gerginliğe ilişkin , ''Savaştan kaçınabilir miyiz emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse  Bitiren  de o olmaya

haber7
0

Amerikan CBS televizyonu konuşan Zarif , Suudi Arabistan ın petrol tesisleri Saudi Aramco ya yapılan saldırıların arkasında İran ın olmadığını ve tarafsız soruşturma yürüten her hangi bir ekibin de aynı sonuca ulaşacağını söyledi.

 

 

İran ın , Suudi Arabistan a soruşturma için ekip gönderen Birleşmiş Milletler tarafından bilgilendirilmediğini ifade eden Zarif , BM nin bağımsız bir soruşturma yürütmesi durumunda saldırılardan  İran  ın sorumlu olmadığı sonucuna ulaşacağını savundu.

ABD Başkanı Donald Trump a savaşa sürükleyecek yalanlar söylendiğini ve  ABD  nin yalan ve gerçeği ayıracak sorumlu ulusal güvenlik yetkililerine ihtiyaç duyduğunu belirten Zarif , şunları kaydetti:

 

 

Biz konuşmaya hazırız ama sadece önümüzdeki bir , bir buçuk ya da beş , beş buçuk yıl geçerli olacak bir anlaşma için değil , kalıcı bir anlaşmayı görüşmemiz gerek. Daha önce konuştuk , hatırlayın , sadece iki sayfa bir doküman imzalamadık ki yine aynısını yapalım , zorlu görüşmelerdi.

ABD ve  İran  arasında savaşın kaçınılabilir olup olmadığı sorulan Zarif , Savaştan kaçınabilir miyiz emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse  Bitiren  de o olmayacak. dedi.

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =