Koalisyon maratonu başlıyor!

 İsrail  Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ,  Koalisyon  hükümetini kurmak için hangi adayı görevlendireceğini belirlemek için bugün ve yarın meclise giren 9 siyasi partinin heyetlerini kabul edecek.

haber7
0

Rivlin , meclise giren partilerden hangi ismi başbakan olarak görmek istediklerine ilişkin görüşlerini almak amacıyla bugün ilk olarak resmi olmayan sonuçlara göre salı günkü seçimleri önde tamamlayan eski Genelkurmay Başkanı Benny  Gantz  liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı heyetiyle Cumhurbaşkanlıkta bir araya gelecek.

 

 

Mavi-Beyaz ın ardından seçimi ikinci sırada tamamlayan Başbakan Binyamin  Netanyahu  nun partisi Likud heyetini kabul edecek olan Rivlin , daha sonra da  İsrail  vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu ve sandıktan üçüncü parti olarak çıkmayı başaran Ortak Arap Listesi Bloku yla görüşecek

Rivlin , daha sonra sırayla Şas Partisi ve eski Genelkurmay Başkanı Avigdor Liberman ın partisi  İsrail  Evimiz in heyetlerine kimi başbakan olarak görmek istediklerini soracak. 

 

 

İsrail Cumhurbaşkanı yarın da sırayla Birleşik Tevrat , Yamina (Sağ) İttifakı , İşçi Partisi ve Demokratik Birlik İttifakı heyetlerini kabul edecek.

Likud  Netanyahu  nun adını vermeyecek iddiası 

Cumhurbaşkanı Rivlin , 5 partinin yetkilerini bugün yerel saatle 17 de kabul etmeye başlayacak ve her partinin heyetiyle ayrı ayrı yapacağı görüşmeler en fazla 45 dakika sürecek. 

Mavi-Beyaz heyetinin Rivlin e başbakan adayı olarak liderleri  Gantz  ı göstermesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =