'Suudi Arabistan Rus savunma sistemleri alabilir'

İran ,  Suudi  Arabistan'daki hayati öneme sahip tesislere doğrudan veya Yemen'deki  Husiler  gibi müttefikleri aracılığıyla tekrarladığı saldırılara Riyad'ın doğrudan karşılık vermeyeceğini ve enerji altyapısının b

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo nun açıklamalarına göre ,  Suudi   Arabistan  a silahlı insansız hava araçları ve balistik füzelerle düzenlenen yaklaşık 100 saldırının arkasında İran var. Bunların sonuncusu 14 Eylül Cumartesi günü Saudi Aramco ya ait Bekik ve Haris petrol tesislerine düzenlenen saldırılar. Saldırılardan kimin sorumlu olduğu ve hangi ülkeden tarafından gerçekleştirildiği konusundaki tartışmalar devam ediyor.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile telefon görüşmesinde saldırılardan Irak ın sorumlu olmadığını vurgulayan Pompeo , ancak İran ı da saldırıdan sorumlu tutmamıştı.  Suudi   Arabistan  öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yürüttüğü soruşturmada ise saldırıda kullanılan silahların İran a ait olduğuna işaret edilmişti.

Saldırıları İran ın Yemen deki müttefiki  Husiler  üstlenirken ,  Suudi   Arabistan  ve  ABD  saldırıların Yemen den yapılmadığı yönünde ısrar ederek Irak ya da İran dan düzenlendiğini savunuyor. Saldırıda zarar gören petrol depolarının kuzeybatıdan vurulduğunu gösteren fotoğrafları inceleyen uzmanlar da bunu destekliyor.

ABD nin Bahreyn deki 5. Filosu keşif uçaklarının yanı sıra karada ve denizde hareket eden hedefleri tespit ve takip edebilme radarlarına sahip. Bunun dışında  ABD  nin Kuveyt teki üslerinden saldırının en ince ayrıntıları dahi tespit edilebilir. Ancak şu ana kadar  ABD  ,  Suudi  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =