Sudan'da el-Beşir'in duruşması ertelendi!

Sudan'da yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in  duruşması  , tanıkların ifadelerinin alınabilmesi için haftaya ertelendi.

haber7
0

Eski  Sudan  Devlet Başkanı Ömer el-Beşir , "yolsuzluk" , "yasa dışı mal edinmek" ve "döviz bulundurmak" iddiasıyla yargılandığı davada , altıncı kez hakim karşısına çıktı. 

 

 

Sudan devlet televizyonundan canlı yayınlanan , başkent  Hartum  da , Adli ve Hukuki Bilimler Enstitüsü nde düzenlenen duruşmada mahkeme , savunma makamının şahitleri eski Bakan Ebubekir Avad Hüseyin , eski İstihbarat Teşkilatı İktisadi Güvenlik Müdürü Tarık Abdulkadir Şukri ve  Sudan  Bankası Politika , Araştırma ve İstatistik Genel Müdürlüğü çalışanlarından Bedreddin Huseyin in ifadesine başvurdu.

Tanıklardan eski Bakan Hüseyin , Beşir in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman dan teslim aldığını iddia ettiği 25 milyon dolardan bilgisi olmadığını belirtti.

 

 

Beşir in avukatları , önceki duruşmalarda olduğu gibi nisan ayında müvekkillerinin konutunda ele geçirilen dövizlerin suç teşkil etmediğini öne sürdü.

Savunma heyeti , davada Hızlı Destek Kuvvetleri nden bir temsilcinin de şahit olarak çağırılması talebinden vazgeçti.

Ülkede , 19 Aralık 2018 de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin , hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu , 11 Nisan da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Beşir , 17 Nisan da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =