TMO'dan çekirdeksiz kuru üzümde 10 bin tonluk alım

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal ,  çekirdeksiz   kuru   üzümde  fiyatın 10 liranın altına düşmesinin ardından 10 Eylül itibarıyla alımlara başladıklarını belirterek , "Gelinen

haber7
0

Manisa nın Turgutlu ilçesindeki üzüm  alım  merkezini ziyaret eden Güldal , gazetecilere yaptığı açıklamada , bu yıl üründe rekolte ve kalitenin yüksek olduğunu söyledi.

Geleneksel ihraç ürünü olan  kuru  üzümü en değerli şekilde pazarlamak istediklerini dile getiren Güldal , Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli nin çekirdeksiz  kuru  üzümde fiyatın 10 liranın altına düşmesi halinde piyasaya müdahale edileceği yönündeki açıklamasını hatırlattı.

Güldal , şöyle devam etti:

"İlk başlarda 10 liranın üzerinde giden fiyatlar bir süre sonra 8 liraya gerilemeye başlayınca müdahale alımı kararı verdik. Bu nedenle 10 Eylül itibarıyla 9 numara üzümü 10 liradan almaya başladık. Gelinen noktada yaklaşık 10 bin ton civarında bir randevu var. Bunun 3 bin tonu teslim edilmiş durumda. Günden güne  TMO  nun alımlarına ilgi fevkalade yoğunlaşmakta , bu da memnuniyet verici.

Biz şunu ifade ediyoruz , üreticimiz hiçbir şekilde üzümünü değerinin altında teslim etmesin. Kalite kriterlerine uygun olarak getirdikleri  kuru  üzümler eksperlerimiz tarafından değerlendiriliyor ve son derece hassas bir şekilde kıymetlendirilerek  alım  yapılıyor."

"FİYATLAR 8 ,5 LİRA İLE 10 ,5 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR"

TMO olarak 20 günde ödeme sözü verdiklerini ancak bunu daha da geri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =