Deyrizor'da Esed güçleri ile PKK/YPG arasında gerginlik

Suriye'nin doğusundaki  Deyrizor  iline bağlı Salhiye ilçesinde , Beşşar  Esed  rejimi ve İran destekli terör örgütleri ile terör örgütü YPG/PKK arasındaki  gerginlik  devam ediyor.

haber7
0

Yerel kaynaklara göre , geçen hafta rejim yanlısı grupların Fırat Nehri nin doğusuna yönelik operasyon talepleriyle ilgili açıklamaları nedeniyle başlayan  gerginlik  , terör örgütü YPG/PKK öncülüğündeki SDG nin çağrısıyla sokak gösterilerine dönüştü.

Kaynaklar , terör örgütü YPG/PKK ve sahadaki destekçisi ABD nin ,  Esed  rejimi ve İran destekli yabancı terörist grupların Fırat Nehri nin kuzeyindeki Salhiye , Hüseyniye , Marra , Hatla , Şebni , Mazlum ve Kaşham yerleşimlerinden çekilmesini istediğini ifade diyor.

Rejim kontrolündeki söz konusu bu yerleşimler ,  Deyrizor  da rejim ve YPG/PKK işgalindeki alanları birbirinden ayırıyor.

Karşılıklı açıklamalar

İran destekli terör gruplarından Liva El Bakr komutanlarından Fadi Ufeys in Rus askeri yetkililer ile görüştüğü sırada Fırat ın doğusuna saldırı planlarına yönelik sözleriyle başlayan  gerginlik  , karşılıklı açıklamalarla tırmanmıştı.

Bakkara aşireti üyesi Ufeys ,  Esed  rejiminin YPG/PKK yı "ayrılıkçı" bir örgüt olarak tanımlamasından sonra yayınlanan bir videoda , terör örgütünün elindeki tüm alanları ele geçireceklerini söylemişti.

Ufeys , Rus askeri yetkililerle görüşme esnasında çekilen videoda , Fırat ın doğusuna operasyon talep etmiş , ayrıca başta Bakkara aşireti olmak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =