Müslümanlığı seçen Hırvat Halime'nin Mevlana aşkı

Almanya'da bir hocanın vesilesiyle İslam'la tanışmasının ardından "Halime" ismini alan Hırvatistan uyruklu kadın , Hazreti Mevlana'yı daha iyi anlamak için bir süreliğine Konya'da yaşamaya başladı.

haber7
0

Almanya da bir okulda öğretmenlik yaptığı sırada tanıştığı bir hocadan etkilenerek Müslüman olan 39 yaşındaki Ferk , çeşitli İslami araştırmalar yaptı.

Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran düşünce adamı , mutasavvıf  Mevlana  Celaleddin-i Rumi den etkilenerek bir turla  Konya  ya gelen Ferk ,  Mevlana  dan bugüne kadar gelen ve Mevlevilerin en önemli zikir türlerinden olan semaya ilgi duymaya başladı.

Şu sıralar küçük kızıyla  Konya  da bulunan ve "Sema" öğrenme hayalini gerçekleştirmeye karar veren Ferk , sufi olma yolundaki kararlılığını sürdürüyor.

Halime Ferk , AA muhabirine yaptığı açıklamada , yaklaşık 4 yıl önce  Almanya  da bir hocadan etkilenerek İslamiyet i seçtiğini söyledi.

Müslüman olduktan sonra hayatında birçok şeyin değiştiğini ifade eden Ferk , "Müslüman olmamda birçok şey beni etkiledi. Mesela günümü beş vakte bölmek zorundayım. Bu beni disiplinli yapıyor. Ne yaparsam yapayım bunu kendim için değil de Allah için yapmam gerektiğinin bilincindeyim." diye konuştu.

Konya da kalıp sema öğrenmeye karar verdi

Halime Ferk , Müslüman olduktan sonra Hazreti  Mevlana  yı ve onun öğretilerini araştırdığını anlattı.

Ardından  Konya  ya gelerek İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi nde (İRFA) sema eğitimi aldığını dile getiren Ferk ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =