Türkiye'nin yaptığı her yiğidin harcı değil Başka ülke göze alamaz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun , Suudi Arabistan’ın elindeki Patriot’larla ilgili açıklamasını değerlendiren Rus askeri uzmanlar , Suudi Arabistan’ın hava savunma konusunda Türkiye’yi örnek alma

haber7
0

Suudi Arabistan ın petrol tesislerini koruyamaması , ABD yapımı Patriot hava savunma sistemleri ve radarlarıyla ilgili soru işaretlerini arttırmıştı. Bunun üzerine Pompeo ,  En iyi hava savunma sistemleri bile bazen başarısız olur  demişti.

Rusya Subayları Prezidyumu üyesi Mihail Makaruk  yaptığı  açıklamada ,  Pompeo nun sözleri politik nitelik taşıyor , yani kesinlikle uzman görüşü değil. Elbette Pompeo , Suudi Arabistan’da yaşananların gerçek nedenini açık açık söyleyemez. Sadece ABD’nin Patriot’ları tamamen iyileştirme niyetinde olmadığını diplomatik bir şekilde ortaya koyması gerekiyordu  ifadelerini kullandı.

Patriot’ların , birçok taktik ve teknik özelliğe göre Rus muadilinin gerisinde olduğunu kaydeden uzman , “Amerikan hava savunma sistemleri çok alçak ve çok yüksek irtifalarda , stratosferde çok daha düşük performans gösteriyor. Daha düşük kalitedeki hedefleri vuruyorlar. Patriot , geçen yüzyılda önemli ve güvenilir bir sistemdi ama mevcut aşamada ciddi modernizasyona ihtiyacı var. Amerikalılar modernizasyon yapıyor ama gerektiği teknolojik düzeyde değil” dedi.

Hava savunma sisteminin çeşitlendirme prensibine göre çalışması gerektiğini söyleyen Makaruk , sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Tek araçla sınırlı kalmamak lazım , tüm yumurtaları aynı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =