İBB, Necip Fazıl ve Mustafa Kutlu'yu tiyatrodan çıkardı

Yazar İsmail Kılıçarslan , İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ,  Mustafa   Kutlu  , İskender Pala ve  Necip  Fazıl'ı  İBB  Şehir Tiyatrosu repertuvarından çıkarttığını açıkladı

haber7
0

Yazar İsmail Kılıçarslan , İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının ,  Mustafa   Kutlu  nun Mavi Kuş ,  Necip   Fazıl  Kısakürek in Reis Bey ve İskender Pala nın Aşk Bir Zamanlar oyunlarını , yeni dönemin repertuvarından çıkardığını belirtti.

 

"KÜLTÜR DÜŞMANI VASAT HERİFLER"

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu uygulamasını yapanlar için "Kültür düşmanı vasat herifler" ifadesini kullanan Kılıçarslan "Böyle bir kültürel körleşme Türkiye nin başka bir sosyolojik kesiminde yok." dedi.

İsmail Kılıçarslan , AK Parti döneminde , O tiyatronun Nazım , Turgut Özakman , Sabahattin Ali , Brecht de oynadığını belirterek "Fakat bu vasat kültür düşmanlarının ilk hedefi güya muhafazakar buldukları yazarları doğramak oldu." dedi.

 

 

İBB Kültür Daire Başkanı Muratlı , söz konusu oyunlarının yeni dönemin repertuvarından çıkarılmasını ekonomik gerekçelerle açıkladı. Çıkarılan oyunların hepsinin muhafazakar yazarların kaleminden çıkmış olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =