Selçuklu eseri Sultanhanı Kervansarayı açılıyor

Aksaray'daki  Sultanhanı  Kervansarayı'nın , sona gelinen restorasyon çalışmalarının ardından ekimde açılması planlanıyor.

haber7
0

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından İpek Yolu üzerinde hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla 8 asır önce yaptırılan  Sultanhanı   Kervansarayı  ndaki restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

 

 

UNESCO tarafından 2014 yılında Dünya Miras Geçici Listesi ne alınan  Sultanhanı   Kervansarayı  nda , 2017 yılının haziran ayında , Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca finanse edilen "Tarihi  Sultanhanı   Kervansarayı  Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi" kapsamında restorasyon çalışmalarına başlandı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 28 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından kervansaray içinde , canlı müze , çanak , çömlek , bıçak , kılıç ve halı dokuma atölyeleri ile halı müzesi gibi mekanlar oluşturuldu.

 

 

İç Anadolu Bölgesi ni ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan  Aksaray  daki tarihi yapının , ekimde açılacağı bildirildi.

Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak ,  yaptığı açıklamada , restorasyona 2017 yılında başlandığını söyledi.

"İÇERİSİNE CANLI MÜZE YAPTIRMAYI PLANLIYORUZ"

Bu yapıyı restore etmenin çok zor bir iş olduğunu belirten Solak , şöyle konuştu:

"Çevre ve Şehircilik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =