Terör bitti! Cudi ve Gabar fıstık bahçeleriyle süslendi

Bir dönem PKK'lı teröristlerin yuvalandığı Şırnak'taki  Gabar  ve  Cudi  dağları , huzurun sağlanmasının ardından  fıstık   bahçeleriyle  doldu.

haber7
0

Mehmetçik in başarılı operasyonlarıyla oluşan huzur ve güven ortamı ,  Gabar  ve  Cudi  dağları eteklerinde yaşayan köylüleri üretime geçirdi.

 

 

Şırnak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce , bu yıl içerisinde Şırnak merkez ve ilçelerinde 171 çiftçinin 71 bin 198 menengiç ağacına  fıstık  aşısı yapıldı. Çalışmalar kapsamında 2089 rakımlı  Cudi  Dağı ile 1848 rakımlı  Gabar  Dağı etekleri  fıstık  bahçesiyle doldu.

13 SİVİLİN ŞEHİT OLDUĞU KÖYDE BİNLERCE FISTIK AĞACI EKİLDİ

 

 

1987 yılında PKK’lı teröristler tarafından yapılan saldırı sonucu 13 sivilin şehit edildiği  Gabar  Dağı eteğindeki Güneyce köyüne , binlerce  fıstık  ağacı ekildi. Terör saldırılarının devam etmesiyle 1992 yılında köylerini terk etmek zorunda kalan Güneyce köylüleri , 2002 yılında köylerine döndü.

"İŞ OLUNCA KARGAŞAYA AYIRACAK ZAMANLARI OLMAZ"

Güneyce köy sakinlerinden Hamit Çekmaz , kendi imkanlarıyla 120 dönüm üzerinde 5 bin 126  fıstık  ağacı , Genç Çiftçi Projesi kapsamında ise 10 dönüm üzerinde nar ve Amerikan fıstığı yetiştirmeye başladı. 2014 yılından beri  fıstık  yetiştirmeye başladığını anlatan Çekmaz , "Güneyce köyü , 1987’de PKK terör örgütü tarafından ağır bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =