Pentagon'da Türkiye brifingi

 ABD   DEAŞ  ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier , Suriye'de Türkiye ile ABD'nin güvenli bölge konusunda mutabık kaldığı alanda , halen terör örgütü YPG/PKK unsurlarının

haber7
0

Maier ,  Pentagon  da düzenlenen brifingde ,  Türkiye  ile  ABD  arasındaki , Suriye nin kuzeydoğusunda güvenli bölge kurulması çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Bölgedeki ortak çalışmalara değinen Maier , iki ülke güvenlik güçlerinin havadan ve karadan devriye faaliyetlerine devam edeceğine dikkati çekti.

Şu anda devriye operasyonlarının Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerini kapsadığını ifade eden Maier , güvenli bölgenin uzunluk ve derinliği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

- "YPG/PKK halen o bölgede"  

Terör örgütü  YPG  nin halen iki ülkenin üzerinde mutabık kaldığı alanda varlığını sürdürüp sürdürmediği ve bölgedeki paravan konseylerde örgüt mensuplarının yer alıp almadığına ilişkin bir soruya yanıt veren Maier , yönetişim unsurlarının , konsey ve çeşitli güçlerin , o alanda faaliyet gösterdiğini belirtti.

Paravan konseylerde  Terör  örgütü YPG/PKK mensuplarının varlığı sorusuna yanıt vermeyeceğini belirten Maier , şöyle devam etti:

"Bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey  YPG  nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır. Dolayısıyla orada  YPG  li olmayan diğer güçler var. Bunlar kalıcı güvenlik mekanizmasının parçası olacaklar. Bu da nihayetinde orada daha fazla askeri güç gerektirebilir ki bunu  Türkiye  ve diğerleri ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =