Tırtıllar ormanı istila etti, ağaçlarda yaprak bırakmadı

Domaniç Dağları'nda ilk kez geçen yıl görülen ve bu yıl hızla yayılan kızıl kuyruklu  Tırtıllar  , kayın ağaçları ile bitkilerin yapraklarına zarar veriyor. Ormanın bir bölümü yeşilken , tırt

haber7
0

Kütahya nın Domaniç ile Bursa nın İnegöl ilçeleri arasında kalan ormanlık alanın büyük bölümüne yayılan  Tırtıllar  , ağaçların ve bitkilerin yapraklarına zarar veriyor.

 

 

Bölgede ilk kez geçen yıl İnegöl e bağlı Arapoturağı mevkisinde tespit edilen kızıl kuyruklu  tırtıl  zararlısı (calliteara pudibunda) , bu sene  Domaniç Dağları  nı  istila  etti.

Özellikle kayın ağaçları ve bitkilerin yapraklarına zarar veren  Tırtıllar  , İnegöl-Domaniç kara yolunun İkisular mevkisindeki ormanlık alanda yoğun görülüyor.

 

 

Tırtılların verdiği zarar , bölgenin drone ile çekilen görüntülerinden belirgin şekilde anlaşılabiliyor. Görüntülerde , ormanın bir tarafının yeşil , diğer tarafının da yapraksız ağaç ve bitkilerden dolayı kahverengiye bürünmesi dikkati çekiyor.

Yoldaki bir dinlenme tesisinin sahibi Hüseyin Ordu , tırtılların son günlerde ormanın her yerini kapladığını söyledi.

Ordu , "Tesisimizin sol tarafı yemyeşil , sağ tarafındaki ağaçlar ise sonbaharı andırıyor. Sadece bulunduğumuz bölge üç günde bu hale geldi. Benim tahminin 20 hektarın üzerinde bir alan bir haftada bu hale geldi. Bir ağaçta milyonlarca  tırtıl  var." dedi.

Biyolojik mücadele

Bursa Orman Bölge Müdürlüğünce , sorumluluk sahasında yer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =