Rusya'dan Türkiye'ye uzay teklifi! Türk gökmenleri bekliyoruz

 Rusya  Federal  uzay  Ajansı (Roscosmos) Başkanı  Dmitriy Rogozin  , Türkiye'nin "uzay güçlerinden" oluşan kısa listede yer almak için gerekli her şeye sahip olduğunu belirterek , "Türkiye'nin uzaya il

haber7
0

Rusya Federal  uzay  Ajansı (Roscosmos) Başkanı  Dmitriy Rogozin  , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  a yaptığı "uzaya Türk astronot gönderme"  teklifi  ve Rusya ile Türkiye arasındaki uzay ve savunma sanayisindeki iş birliği potansiyelini ,  Türkiye  den ilk kez AA muhabiri aracılığıyla değerlendirdi.

Türkiye yi "dünyanın çeşitli bölgelerinde çıkarlarını koruyan , Batı da ve Doğu da farklı ittifaklarda bulunan , büyük , modern bir ülke" olarak tanımlayan Rogozin , "Dolayısıyla Ankara nın uzaydaki çıkarlarını fark ettiği bir noktaya gelmemiz şaşırtıcı değil. Bu son derece doğal bir süreç. Şu anda Çin ve Hindistan gibi çok sayıda ülkenin  uzay  güçleri kulübüne katılmak için hızla hareket ettiğini görebiliyoruz" diye konuştu.

Rusya nın uzaya insan gönderme konusunda dünya lideri olduğunu vurgulayan Rogozin , "Uluslararası ekipleri , Uluslararası  uzay  İstasyonu na (ISS) bizim gemilerimiz götürdü ve götürmeye devam ediyor. Şimdi bu istasyonun çalışma alanını genişletmeye hazırlanıyoruz. Gelecek yıllarda ISS deki Rus ekibin çalışma ve yaşam alanlarını genişletecek yeni modüller göndereceğiz. Bu genişlemenin , aynı zamanda  uzay  programlarını geliştirmek isteyen lider ülkelerin temsilcileri için de ilave fırsatlar yarattığını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Çok ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =