ABD'den şaşırtan 'Suriye' hamlesi!

 ABD  , Suriye'nin kuzeyinde askeri üs inşa etmeye devam ediyor. Daha önce  DAEŞ  ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye'de askeri varlık gösteren  ABD  , DAEŞ'in bölgedeki faaliyetlerinin bitmeye yakın n

haber7
0

Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre  ABD  , Mardin in Nusaybin ilçesinin karşısında yer alan Kamışlı kentinde yeni bir askeri hava üssü daha kuruyor. Kamışlı kent merkezinde ise  Suriye  Ordusu askerleri olduğu için ,  ABD  askeri üssü kentin 20 kilometre güneyindeki Bılbarut bölgesinde kuruyor.

Suriye nin kuzeyinde 28 askeri üssü olan  ABD  nin bu yeni üssünün ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Üs alanının çevresi askerler tarafından korunurken , bölgeye  ABD  li yetkililer dışında kimse giremiyor. 6 kilometrelik bir alan üzerine inşa edilecek üssün  ABD  ve İngiliz askerleri tarafından ortaklaşa kullanılacağı belirtiliyor.

Öte yandan , İngiltere Parlamentosundan oluşan bir heyet de dün Kamışlı ya giderek çeşitli görüşmelerde bulunmuştu.

Suriye de  ABD  dışında Fransız askerleri de  ABD  dışında bulunan Fransa ve diğer ülkelerin askerleri  ABD  nin yapmış olduğu askeri üslerde kalıyorlar. 

ABD ,  Suriye  nin kuzeyinde daha önce Derik , Deyr er Zor , Rakka , Tabka , Rimelan , Hol , Şedadi , Kobani , Eyn İssa , Rasul Ayn , Menbiç , Haseke ve Tel Abyad da askeri üsler kurmuştu.

Söz konusu üslerin dışında , Kobani , Rakka , Rasul Ayn ve Tabka kentinde de hava üsleri inşa edilmişti. 

Türkiye , bölgede  ABD  ile birlikte hareket eden PYD ve YPG yi , PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =