Avrupa ülkesinde hükümet krizi! İkinci kez seçime gidiyorlar

 İspanya  Kralı 6. Felipe , siyasi partiler arasında anlaşma olasılığı göremediğinden  hükümet  kurma görevini hiçbir siyasi parti liderine vermedi. Siyasi partilerin , yaklaşık 5 aylık sürede  hükümet  kurmak

haber7
0

İspanya da 28 Nisan da yapılan erken genel seçimlerin ardından siyasi partilerin hükümet kurmakta anlaşamaması üzerine 10 Kasım da bir  kez  daha seçime gidilecek.

İspanya Kralı 6. Felipe , 25 Temmuz da mecliste güvenoyu alamayan Başbakan ve Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri  Pedro Sanchez  den sonra siyasi partilerin liderleriyle yaptığı ikinci tur görüşmeden sonra hükümet kurma görevini kimseye vermedi.

Kral 6. Felipe , iki gün süren siyasi parti liderleriyle görüşmesinin ardından yeni hükümet kuracak meclis yapısının olmadığı kanaatine vardı.

10 KASIM DA İLAN EDİLECEK

İspanya daki mevcut siyasi takvime göre 23 Eylül e kadar hükümet kurulamaması halinde Kral ın 24 Eylül de meclisi feshetmesi ve 10 Kasım da erken genel seçimi resmi olarak ilan etmesi gerekiyor.

İspanya Başbakanı ve PSOE lideri  Pedro Sanchez  de Kral tarafından kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında , "Hükümet kurmak için her şeyi denedim ama bunu bize imkansız kıldılar." dedi.

Sanchez , "10 Kasım da İspanyollardan daha net bir meclis çoğunluğu talep ediyoruz." şeklinde konuştu. 

İspanya da 28 Nisan da yapılan erken genel seçimlerin ardından Kral 6. Felipe tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan ve PSOE lideri  Pedro Sanchez  , Unidas Podemos a 4 bakanlık teklif etmiş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =