Göçmenleri denizden kurtardılar ama ülkeye alınmadılar

İtalyan sahil güvenlik ekipleri , Akdeniz'de Malta'nın arama-kurtarma bölgesinde 90 göçmeni kurtardı.  Malta  ise kurtarılan 90 göçmeni almayı reddetti.

haber7
0

İtalyan sahil güvenlik ekipleri , Akdeniz de  Malta  nın arama-kurtarma bölgesinde 90 düzensiz göçmeni  denizden  kurtardı.

İtalyan Sahil Güvenliğinden yapılan açıklamada ,  Malta  nın çağrısı üzerine gece saatlerinde Akdeniz in  Malta  arama-kurtarma bölgesinde kalan bölümünde 90 göçmenin kurtarıldığı bildirildi. 

Açıklamada , sahil güvenlik ekiplerinin  kurtarma  operasyonunu tamamladıktan sonra göçmenleri transfer etmek üzere deniz taşıtı istediği ancak  Malta  nın buna olumsuz yanıt verdiği belirtildi. 

Göçmenleri kurtaran İtalyan sahil güvenlik botunun bunun üzerine yönünü  Malta  ya çevirdiği ve Maltalı yetkililerden güvenli liman için uygun yanıt gelene kadar  Malta  kara sularında bekleyeceği ifade edildi. 

Öte yandan , Rainews24 ün haberine göre , Tunus açıklarında da göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesinin battığı bildirildi. İtalyan donanmasının müdahale ettiği hadisede , 9  göçmen  sağ kurtarılırken , 8 göçmenin cesedi  denizden  çıkarıldı. 6 kişinin ise halen kayıp olduğu aktarıldı.

OCEAN VİKİNG KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

Akdeniz de  göçmen   kurtarma  faaliyetlerine katılan Fransız STK lar Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz in Ocean Viking gemisi , geçen haftalarda kurtardığı 80 i aşkın göçmeni İtalya nın izin vermesiyle İtalyan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =