İngiltere'de kritik dava: Johnson'ın kararı en üst mahkemede!

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu 5 hafta tatil etme  kararı  , ülkenin en  üst  mahkemesinde görülmeye başladı.

haber7
0

Johnson’ın  Brexit  sürecindeki  kritik  bir aşamada parlamentoyu tatil etme kararıyla ilgili  dava  , ülkenin Anayasa Mahkemesi konumundaki yüksek mahkemesinde bugün başladı.

 

 

Mahkeme binası önünde bir grup gösterici de Johnson’ın kararını protesto ediyor. 

Johnson’ın  kararı  daha önce İskoçya’nın başkenti Edinburg’da ve Londra’da Yüksek Mahkeme’de  dava  edilmiş , her iki mahkeme de bunun siyasi nitelikte bir karar olduğu ve yargının alanına girmediğine hükmetmişti.

 

 

İKİ  dava  BİRLEŞTİRİLDİ

Ancak Edinburg’daki karar temyiz edilmiş , temyiz duruşmasında İngiliz hükümetinin parlamentoyu tatil kararının arkasındaki niyet ile Kraliçe 2. Elizabeth’e beyan ettiği gerekçe arasında farklılık olduğuna hükmedilmişti. İngiliz hükümeti , temyiz kararını Londra’daki üst mahkemeye taşımıştı.

Öte yandan Londra Yüksek Mahkemesinin  kararı  da davacılar tarafından üst mahkemeye götürülmüştü.

Bugün başlayan davada , önceki iki  dava  birleştirilerek görülüyor. Kararının cuma günü veya gelecek hafta başında açıklanması bekleniyor. Duruşmalar , olağan prosedürün aksine internet üzerinden canlı olarak da yayımlanıyor.

Boris  Johnson  , hükümet programını hazırlayabilmek için parlamentoyu tatil etme talebini Kraliçe 2. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =