Tarihin yeniden yazıldığı yer: Göbeklitepe

Yıllar önce , sürülen bir tarlanın üzerinde bulunan Göbeklitepe; bugün insanlığın tarihini  yeniden  belirleyen bir merkez konumunda.

haber7
0

Dünya da bilinen en eski kalıntıdan bile yaşlı konumda olan  Göbeklitepe  , insanlığın sıfır noktası olarak adlandırılıyor. Hem inanç hem de yaşam kalıntıları açısından dünyanın en yaşlı yerleşim yeri  Göbeklitepe  nin keşfi , kaşifi Mahmut Yıldız tarafından anlatıldı.

 

 

Tarlasını sürerken tarihi kalıntılar bularak insalığın sıfır noktası diye adlandırılan en eski ibadet merkezi Göbeklitepe’yi gün yüzüne çıkarılmasında rol oynayan Mahmut Yıldız , bu yıl 24-25 Eylül’de Göbeklitepe’de gerçekleşecek olan Red Bull Amaphiko’nun yoğunlaştırılmış eğitim programı Red Bull Amaphiko Connect’e katılımı öncesinde hikayesini anlattı.

BEKÇİLİĞİNİ YAPIYOR

 

 

Şimdilerde Göbeklitepe’nin korunması için bekçilik görevini üstlenen Yıldız , amcası ile tarlasını sürerken tarihi kalıntılar bulduklarını belirterek keşfin başlangıcını şu sözlerle anlattı:

“Biz tarlayı sürerken buranın altında harabe ya da köy olduğunu tahmin ediyorduk çıkan taşlardan.  Şanlıurfa  halkı da gelip burada dilek diliyordu. Hastaların gelip burada şifa bulduğunu söylenirdi. Çocuğu olmayanlar gelip kurban keserdi. Davar sahipleri de burada kurban kesip yemek dağıtıyordu , hayvanları herhangi bir hastalığa yakalanmasın diye. Biz amcamla tarlayı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =