NATO'dan Suudi Arabistan açıklaması!

 NATO  Genel Sekreteri Jens  Stoltenberg  ,  Suudi  Arabistan'ın milli petrol şirketinin tesislerine yönelik saldırıyla ilgili , "Küresel enerji arzında aksamaya neden olan gelişmeler tüm  NATO  müttefiklerini açık şekil

haber7
0

AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan  Stoltenberg  , "Küresel enerji arzında aksamaya neden olan gelişmeler tüm  NATO  müttefiklerini açık bir şekilde endişelendiriyor. Gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz." diye konuştu.

 

 

Tüm taraflara itidal çağrısında bulunan  Stoltenberg  , bu tür olayların bölge güvenliğini çok ciddi şekilde tehdit ettiğinin altını çizdi.

SAUDİ ARAMCO SALDIRISI

 

 

Suudi  Arabistan  ın milli petrol şirketi Saudi Aramco ya ait 2 tesiste , cumartesi yerel saatle 04.00 te  silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken , saldırıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmamıştı.  Husiler  ise yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Suudi  Arabistan  öncülüğündeki koalisyon güçleri de bugün , Aramco ya ait tesislere yönelik saldırıların  Yemen  toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Yemen deki İran destekli  Husiler  , son zamanlarda genellikle  Suudi   Arabistan  hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA larla ülkenin bazı bölgelerini hedef ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =