Şehzadeler şehri Amasya

Köklü tarihi ve yüz yıllara meydan okuyan yapılarıyla Bağdat'a benzetilen "Şehzadeler Şehri"  Amasya  , tarihi ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

haber7
0

Osmanlı ve Selçuklular ile hayatımıza giren ancak antik tarihin de önemli bir merkezi olan  Amasya  , doğal güzellikleri ve eşsiz mimarisi ile turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin arasında bulunuyor. 

 

 

"ANADOLU NUN  BAĞDAT  I"

Bir vadi içerisine inşa edilen  Amasya  , kenti tam ortadan ikiye ayıran  Yeşilırmak  ın üzerinde bulunuyor. Nehrin böldüğü kent iki yakadan oluşurken , adeta açık hava müzesi gibi her köşesi tarih kokan şehrin tarihi , kültürel ve doğal zenginlikleri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Tarihte "Şehzadeler Şehri" olarak anılan  Amasya  nın bir diğer ismi de "Anadolu nun Bağdat ı". Kentin bu isimle anılmasının en önemli sebebiyse kentin mimarisi kadar , kültürel yapısı. 

Amasya Valisi Osman Varol , yaptığı açıklamada  Amasya  nın antik dönemlerden itibaren çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söylerken ,"Şehzadelerin  Amasya  da yetişmesi nedeniyle şehir , ekonomik ve eğitim anlamında büyük bir potansiyele sahip . Bu eğitim atmosferi o dönemin ilim irfan sahibi insanlarını şehre çekmiş. O nedenle şehirde çok önemli bir kültürel yapı oluşmuş. Döneminde  Amasya  ya , Anadolu nun Bağdat ı denirmiş." ifadelerini kullandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =