Saldırı sonrası kritik uyarı: 75 doları aşabilir

Suudi Arabistan'ın  petrol  şirketi Saudi Aramco'ya ait işleme tesislerine yapılan  Saldırı  sonrasında  petrol  fiyatlarında son yılların en sert yükselişleri yaşanırken , uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Gol

haber7
0

Dünyanın en büyük  petrol  ihracatçısı olan  Suudi Arabistan  ın  petrol  şirketi Saudi Aramco ya ait işleme tesislerine yapılan  Saldırı  nedeniyle ülkenin  petrol  üretimi 5.7 milyon varil/gün seviyesinde gerilemişti.

 

Şirket üretimin ne zaman eski seviyesine yükseleceğine dair takvim vermedi , konuya yakın bir kaynak Pazar günü Reuters a yaptığı açıklamada tam kapasite üretime “günler değil haftalar” içinde dönülebileceğini bildirmişti.

TÜRKİYE’YE ZAM OLARAK YANSIYABİLİR

 

Suudi Arabistan’da yapılan  Saldırı   sonrası  ise Brent petrolü %19.5 ile 14 Ocak 1991’den bu yana en sert gün içi yükselişi kaydederek 71.95 dolara kadar yükselmişti. Brent  petrol  fiyatlarında yaşanan artış Türkiye de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor. Bu yükselişin Türkiye’deki fiyatları da etkilemesi bekleniyor.

PETROL FİYATLARI DAHA FAZLA YÜKSELEBİLİR

Uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs’tan , Suudi Arabistan’a yönelik saldırının ardından  petrol  fiyatlarının yükselebileceği uyarısında bulunuldu.

RİSK DEVAM EDİYOR

Saldırıların Suudi Arabistan’ın  kritik  öneme sahip  petrol  altyapısını olumsuz etkilediği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =