300 milyon yıl öncesini aydınlatıyor: Bir haftada iki keşif

İznik'te milyonlarca  yıl  öncesine ait  fosil  kalıntıları bulundu. Bulgular , İznik ve dağlarının  300   milyon   yıl  önce denizle kaplı olduğunu gösterirken , bir çiftçi yeni bir  fosil  daha buldu.

haber7
0

Yer , Deniz ve Atmosfer Bilimleri ve Deniz Jeolojisi ve Jeofizik Araştırmaları Gurubu üyesi Türk bilim adamları , İznik te Abdulvahap tepesindeki kayalık bölgede milyonlarca  yıl  öncesine ait mikroorganizma fosili kalıntılarına ulaştı. Bulgular , İznik in ve dağlarının  300   milyon   yıl  önce denizle kaplı olduğunu gösterirken , bir çiftçi yeni bir  fosil  daha buldu.

 

 

Kayalarda yapılan incelemeler İznikli vatandaşların da dikkatini çekti. Çiçekli köyünde yaşayan Fevzi Gergin , Çaylar mevkiindeki tarlasının sınır boyunda bulunan kayalarda büyük bir keşfe imza attı. Gergin in bulduğu  fosil  parçası bilime ışık tutacak cinsten. Bilim adamlarının ilçede yaptığı keşfin dikkatini çektiğini söyleyen Gergin , "Tarlamın etrafında kayalar var. Onları inceledim. Birden fazla şekle rastladım. Hele bir tane buldum ki , bence çok şey ifade ediyor. Bilime ışık tutacaktır. Kaya parçasında onlarca kılcal ayakları olan bir canlının fosilini buldum. Ayrıca kayada bâriz balık fosili de var. Bu da beni çok heyecanlandırdı" diye konuştu.

 

 

TÜBİTAK ve TTGV desteğinde bilimsel çalışmalar yürüten Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Yer , Deniz ve Atmosfer Bilimleri Araştırma Grubu Yürütme Sekreteri Prof. Dr. Demir Altıner , İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya yer Bilimleri Enstitüsü , Deniz Jeolojisi ve Jeofizik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =